Ekstrüzyon Kalıpçılarına Özel


Extrumat, 2 boyutlu ekstrüzyon kalıp çiziminden otomatik olarak bir 3 boyutlu ekstrüzyon kalıp modeli oluşturan ExtrusionPower’ın güçlü bir modülüdür.

Kullanıcı etkileşimi olmadan çalışır ve kalıp karmaşıklığına bağlı olarak birkaç saniyeden 2-3 dakikaya kadar sonuçlar sunar.

Özellikler

 

Kullanımı kolay, acemi kullanıcılar veya kalıpçı geçmişi olmayan kullanıcılar içi idealdir. Değişiklikler 2 boyutta yapılır ve 3 boyutlu model hızlı bir şekilde yeniden oluşturulabilir. Kalıbın tamamını oluşturmak için 10 farklı katman çizmeniz yeterlidir. 2 boyuttan geçişleri 3 boyut modellerine otomatik aktarımı özelliği sayesinde sadece 1-2 dakika içerisinde geçişleri bitirebilirsiniz.

Uygulamalar

 
 • Solid Kalıplar ve Köprülü Kalıplar
 • Göz Balansı (ExtrusionFlow)
 • Kaynama Havuzu tasarımı (ExtrusionFlow)
 • Zıvana tasarımı sihirbazı
 • Köprü, Göz ve diğer kalıp seti elemanlarının parametrik tasarımı
 • Geçiş Uzunluklarının otomatik modellenmesi
 • Profillerde ağırlık optimizasyonu
 • Soğutma kanallarının tasarımı
 • Kalıp çıkışında arka eğimlerin ayarlanması
 • Köprü Sihirbazı
 • DXF/DWG, IGES, STEP, Creo ve diğer formatlar
 • PDM ve ERP yönetim sistemlerine bağlantı
 • 3B modellerden otomatik 2B çizim çıkartılması
 • Ekstrüzyon Kalıp Tasarıma özel “Teknoloji Danışmanı“
 • Müşteri Verileri Yönetimi için “Die Configurator” özelliği
 • Tam otomatik kalıp-seti tasarımı ((Extrumat)
 • Otomatik CNC işleme (3-5 Eksen) (ExtrusionCAM)
 • Gerilme, deformasyon, sıcaklık ve akış simülasyonu (ExtrusionFlow)

Sıkça Sorulan Sorular

Extrumat, 2 boyutlu ekstrüzyon kalıp çiziminden otomatik olarak bir 3 boyutlu ekstrüzyon kalıp modeli oluşturan ExtrusionPower’ın güçlü bir modülüdür.

3 boyutlu modeli oluştururken birçok tekrarlayan modelleme adımları vardır. Her modeldeki hemen her şey aynıdır ve kullanıcılar tarafından her kalıp için her gün tekrar tekrar yapılması gerekir. Extrumat, kullanıcıya bu adımları otomatik ve çok hızlı bir şekilde yaparak zamandan tasarruf etmesine yardımcı olur.

Extrumat sadece PTC Creo Elements/Direct Modeling CAD yazılımı ile çalışır.
Creo Elements / Direct, doğrudan modelleme 3 boyutlu CAD platformudur ve ekstrüzyon kalıp modellemeye diğer CAD yazılımlarından daha uygundur.

Kaç adet kalıp ve hangi tip kalıplar yaptığınıza bağlı olarak değişir.
Eğer günde iki kalıp modellemek isterseniz her bir kalıp başına 30 dakika kazandırır ve toplamda bir ayda 3 tam gün zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz.

3 boyutlu modelleme yazılımını kullanmayı bilmeyenler bile 3D eksturüzyon kalıbı yapabilir.
Kalıp üzerindeki değişiklikleri 2 boyutu olarak yapabilir ve 3 boyutlu kalıbı saniyeler içerisinde tekrar oluşturabilirsiniz.
3 boyutlu modeli baştan alır ve diğer CAD sistemlerinde 3 boyutlu model oluşturma fonsiyonları ile uğraşmaya gerek kalmadan ve zamandan tasarruf edersiniz.

Hem Evet hem de Hayır. Bu duruma göre değişir.
Belirli zamanlarda, Extrumat 3 boyutlu olarak % 100 3 boyutlu kalıp modeli oluşturabilir. Bu gibi durumlarda, model zaten bitmiştir ve kullanıcının herhangi bir şey yapması gerekmez.
Bazı modellerdes yuvarlatmalar haricinde herşeyi bitmiş olabilir, bu durumda Creo ile yuvarlatmaların nasıl yapılacağını bilmeniz gerekir.
Ancak karmaşık modellerde, kullanıcının modeli tamamlamak için Creo’yu nasıl kullanacağını bilmeleri gerekir.

Extrumat her zaman sizin için bir 3 boyutlu model oluşturacaktır. Bu model 2 boyutlu çizimdeki tanımlara ve model karmaşıklığına bağlı olarak az ya da çok tamamlanacaktır.
Extrumat’ın otomatik olarak ne kadar çok şeyi modelleyeceğine bakmaksızın, zamandan tasarruf edeceğiniz ve modelleme adımları ile uğraşmayacağınız anlamına gelir.

Modelin karmaşıklığına bağlıdır ancak normalde Extrumat ile 3-4 parçalık bir kalıp seti oluşturmak için 5 saniye ile birkaç dakika arasında sürer.
Örneğin, solid bir kalıbı 20 saniyede oluşturabilirsiniz. Köprülü kalıbı ise 2 dakikada bitirebilirsiniz.

Genelde el ile devam edilerek tamamlanır.
Ama Extrumat her zaman size bir 3B model sunarken, sıfırdan başlamak yerinde daha önce hazırlanmış 3D kalıp seti ile başlayabilirsiniz.
Ayaklar, vida ve pim delikleri, kalıp seti, kaynama havuzu… vs gibi modelleme görevlerini tekrarlamakla zaman kaybetmeyeceksiniz.

Hayır. 2D çalışmaya devam ederek, 3D modelleme bilgisine ihtiyacınız yoktur.
2D çizimi oluştururken temiz çalışmanız yeterlidir. (üst üste binen çizgiler, açık konturlar v.s kaçınmalısınız).
Katmanlar halinde çizimi oluşturmalısınız.

Aşağıdaki formatları kullanabilirsiniz:
– AutoCAD DXF/DWG format
– Creo Drafting’s MI format

Hayır. Belirli bir katman yapısına sahip olmalısınız ve çizim hakkında biraz daha bilgi sahibi olmalısınız.
Extrumat konturları katmanlar ile bilmeli ve 3D kalıp modelini otomatik olarak oluşturmak için bazı diğer bilgilere ihtiyaç duyar. Genellikle DXF çiziminiz Extrumat’ın tam ihtiyacı olduğu gibi değildir ve düzenleme gerekir.

Hayır. Extrumat’ı kullanmak istiyorsanız, DXF çizimlerinizi istediğiniz katman yapısında oluşturabilirsiniz.
Bu durumda herhangi bir değişiklik yapmaya gerek yoktur.

Extrumat’ı test eden şirketler, henüz eğitim alamadıkları için DXF dosyalarını doğru şekilde oluşturmazlar. Bu yüzden alacağımız DXF dosyaları genellikle Extrumat kurallarına uygun katman yapısı olmaz.
2D çizimleri kontrol etmek ve düzeltmek için Creo Drafting’de özel işlevlere sahibiz. Dolayısıyla önce DXF dosyasını Creo Drafting’e yükleyip düzeltiyoruz.

Hayır. DXF dosyanızı doğru şekilde oluşturursanız, DXF dosyasını doğrudan Extrumat’a girebilirsiniz. Bazı problemler olsa bile, bunları AutoCAD’de düzeltebilirsiniz.
Onları Creo Drafting’de düzeltiriz, çünkü kontrol etmek ve düzeltmek için kendi programlarımız var.