Fancy Box

Ekstrüzyon Kalıpçılarına Özel


Entegre Full Yazılım Çözümü

ExtrusionPower ile tüm üretim teknolojileri CAD, CAM ve Simulation tek bir platformda entegre edilmiştir. Farklı disiplinlerin modüler yapısı, CAD, CAM veya Simülasyon gibi ihtiyaç duyulan her türlü teknolojinin kullanılmasına izin verir. Tüm veriler tek bir veritabanında yönetilir.

2D Tasarımdan 3D Tasarıma, ayrıca CAM ve Simülasyona kadar alüminyum ekstrüzyon kalıp üretiminin tüm süreçlerinin birbirine sorunsuz bir şekilde bağlı olması ve hepsinin tek bir ortak veri tabanında yönetilmesi önemlidir. ExtrusionPower, tüm bu teknolojileri tek bir yazılım çözümleri paketinde sağlayabilen, sektörün benzersiz çözümüdür.

 

Özellikler

ExtrusionPower, Alüminyum Ekstrüzyon kalıp tasarımında kullanılan dünyanın önder 3 Boyutlu CAD yazılımlarından biridir. Özel Alüminyum Ekstrüzyon tasarım işlevlerinin yanında, Üretim (CAM), Simülasyon (FEA) ve Ürün Yönetimi (PDM) modülleri sayesinde tüm ekstrüzyon sürecini kolaylaştırır ve hızlandırır.

ExtrusionPower ile verimlilik artırılıp, ekstrüzyon kalıbı üretim zamanından önemli kazançlar sağlanır.

Alüminyum Kalıp Tasarımı genelde kalıp tasarımcısının deneyimi ile ilişkilidir. Bazen bu deneyim şirket içi tasarım kuralları ve standartları tipinde olsa da deneyim genellikle tasarımcının kafasındadır ve bu bilginin diğer kişilere aktarılması zordur.

Kalıpçılıkta, “Deneme ve Yanılma” yöntemi de çok sıklıkla kullanılmakta, yeni hazırlanan kalıplar, son şekil verilmeden önce, yalnız test için üretilmektedir. Çoğu defalar ise ömrünü doldurmuş kalıpların, eğer kalıp geleneksel el yöntemi ile üretilmiş ise, tekrar aynı şekilde üretilmesi sorun çıkmaktadır.

3 Boyutlu ekstrüzyon kalıp modelleri günümüzün rekabetçi ortamında, yüksek kaliteleri ve hızlı üretime yatkınlıkları ile ön plana çıkmaktadırlar.
ExtrusionPower, şirketlerin tasarım ve üretim yöntemlerini standartlaştırarak kalıp tasarımcılarının bilgilerini 3 Boyutlu CAD ortamına aktarır.

Uygulamalar

 • Solid Kalıplar ve Köprülü Kalıplar
 • Göz Balansı (ExtrusionFlow)
 • Kaynama Havuzu tasarımı (ExtrusionFlow)
 • Zıvana tasarımı sihirbazı
 • Köprü, Göz ve diğer kalıp seti elemanlarının parametrik tasarımı
 • Geçiş Uzunluklarının otomatik modellenmesi
 • Profillerde ağırlık optimizasyonu
 • Soğutma kanallarının tasarımı
 • Kalıp çıkışında arka eğimlerin ayarlanması
 • Köprü Sihirbazı
 • DXF/DWG, IGES, STEP, Creo ve diğer formatlar
 • PDM ve ERP yönetim sistemlerine bağlantı
 • 3B modellerden otomatik 2B çizim çıkartılması
 • Ekstrüzyon Kalıp Tasarıma özel “Teknoloji Danışmanı“
 • Müşteri Verileri Yönetimi için “Die Configurator” özelliği
 • Tam otomatik kalıp-seti tasarımı ((Extrumat)
 • Otomatik CNC işleme (3-5 Eksen) (ExtrusionCAM)
 • Gerilme, deformasyon, sıcaklık ve akış simülasyonu (ExtrusionFlow)

Sıkça Sorulan Sorular

Alüminyum ekstrüzyon kalıpları tasarımını ve imalatını hızlandırmak için geliştirilmiş CAD/ /CAE/PDM komple yazılım paketidir.
ExtrusionPower Drafting : 2 boyutlu CAD yazılımıdır.
Extrumat : Önceden dizaynı yapılmış, 2 boyutlu çizimden otomatik 3 boyutlu model oluşturan modülüdür.
ExtrusionFlow : Tasarım anında gerilme, deformasyon, sıcaklık ve akış hesaplayarak tasarımcıya bilgi veren 3 Boyutlu ekstrüzyon simülasyonu çözümüdür.
Bearing Wizard : Zıvana ve kalıp kapağı üzerindeki geçiş uzunlukları, kalıp setindeki alüminyum akışını etkileyen önemli faktörlerdir. Standard CAD sistemlerinde geçiş uzunluklarını modellemek uzun zaman alır. ExtrusionPower’da ise geçiş uzunlukları değerleri 2 Boyutlu çizimden alınır ve 3 Boyutlu kalıp modeline otomatik olarak uygulanır.
Müşteri Kalıpseti Yapılandırıcısı : Ekstrüzyon kalıp üreticileri için özel olarak tasarlanan bu işlev, müşteri teknik kalıp verilerinin, örneğin kalıp seti boyutlarının, dış profillerin, pim ve cıvata bağlantılarının parametrelerinin ve hatta müşteriye özel çizim boyutlandırma şablonlarının hızlı kullanımını sağlar. Kalıp tasarımcısı bir müşteriyi seçtiğinde, müşteriyle ilgili veriler ExtrusionPower’a otomatik yüklenir.
ExtrusionManager : Kalıp tasarımlarını ve ilişkili dosyaları güvenli bir veritabanında düzenleyen, kullanıcıların çizim sürümlerini, erişim haklarını basit bir şekilde kontrol etmelerini, yüklenmelerini ve saklanmalarını sağlayan bir PDM (Ürün Veri Yönetimi) çözümüdür.

%100 3 boyutlu ile tasarlanmış kalıbın tüm parçalarını CNC’de işleyebilirsiniz. Amaç CNC’de %100 işlemektir.

Eğer kalıbın tüm unsurlarını ayrı layer olarak çizilmişse Extrumat ile 3 dakika içinde 3 boyutlu modelin tamamını üretebilirsiniz.

Solid kalıplar, köprülü kalıplar, zero bearing, butterfly kalıp tiplerini destekler.

2 boyutlu teknik resimde geçiş zigzalarını ve yükseklikleri belirterek 3 boyutlu yazılım içinde otomatik oluşturabilirsiniz.

2 boyutta tanımlanan yazı ve slotları, kama kanalları, kalıp setleri, pimler+delikleri, civatalar+delikleri ve dişleri otomatik olarak 3 boyuta aktarır. İsterseniz sonradan da direkt 3 boyutlu model üzerinde de oluşturabilirsiniz.

Tasarımı biten 3 boyutlu modelin dilerseniz otomatik olarak 2 boyutlu teknik resmini oluşturabilirsiniz. Eğer önceden bir şablon tanımladıysanız 3 boyutlu model değiştiği için 2 boyutlu çizimde kendini otomatik güncelleyecektir.

ExtrusionFlow ile ExtrusionPower’dan hiç çıkmadan aynı ortamda birkaç dakika içerisinde biyeti oluşturup ve gerekli parametleri vererek hızlıca simülasyonu başlatabilirsiniz.
Ayrıca hesaplama süresi diğer simülasyon yazılımlarına göre daha kısadır.

ExtrusionManager ile oluşturulmuş 3 boyutlu model, 2 boyutlu Teknik resim ve bunlara bağlı tüm dokümanları veritabanına kayıt ederek efektif bir şekilde arama,revizyon takibi, parça listesi oluşturma (BOM), kullanıcı yetkilendirme, kısacası tüm verilerinizin yaşam döngüsü yönetimini etkin bir şekilde sağlayabilirsiniz.